Co uděláme
- 1. Způsobilost
Přijatý materiál podrobíme obecnému ohledání, v rámci kterého budeme zkoumat, zda obsahuje fakta, uvedená v souvislostech a jejich vzájemnou provázanost a celkovou logiku textu. Dále prověříme, zda jsou uvedeny a přiloženy důkazy anebo je alespoň uvedena identifikace zdroje, kde lze fakta ověřit.
Součástí tohoto kroku bude i prvotní posouzení obsahu oznámení, zda nejde o pomluvu či udání, vedeno snahou někoho bezdůvodně poškodit či vystavit riziku poškození. Nakonec bude v rubrice Monitor vyvěšena informace o podnětu s pořadovým číslem, dnem přijetí a výsledkem této úvodní procedury. - 2. Analýza
Po uznání způsobilosti oznámení a jeho registraci provedeme jeho důkladnou analýzu, při které z něj abstrahujeme podstatná fakta, která nám pomohou získat jasnou představu o předmětu podání. Jakmile tuto představu získáme, budeme věnovat pozornost přiloženým důkazům a tomu, zda lze uvedená fakta nad rámec přiložených důkazů ověřit a to jakým způsobem, zda je můžeme nebo budeme nuceni doplnit informacemi z veřejných zdrojů a z vlastní činnosti.
Pokud budou uvedená fakta nebo jejich uvedení v souvislostech nebo vzájemné provázání stále nepřesvědčivé a jejich krytí důkazy nedostatečné, uvedeme v rubrice Monitor u tohoto oznámení výzvu k doplnění. V opačném případě postoupíme oznámení do stadia Vyhodnocení. - 3. Vyhodnocení
V rámci vyhodnocení budeme zkoumat hodnověrnost informací obsažených v oznámení a to jak v jejich souhrnu, tak i jednotlivě a bude prováděno doplňující ověřování informací, které zůstaly nejasné nebo sporné. Po uznání hodnověrnosti naprosté většiny informací provedeme celkové vyhodnocení oznámení a rozhodneme zda:
- jde o případ, který pro nedostatečnou hodnověrnost faktů a sílu důkazů bude vhodné a přiměřené shrnout do zprávy bez uvedení jakýchkoliv identifikátorů či souvislostí, z nichž by bylo možné udělat závěr o identitě oznamovatele a publikujeme v rubrice E-pranýř.
- jde o závažný případ (korupce, plýtvání nebo jiné nezákonné nakládání s veřejnými prostřtedky), u něhož budou fakta a důkazy vyhodnoceny jako dostačující a bude vhodné a přiměřené jej řešit podáním příslušnému orgánu vnějšího nebo vnitřního kontrolního systému; v takovém případě před podáním podnětu vyzveme oznamovatele výzvou, uveřejněnou u příslušného údaje o registraci jeho oznámení v rubrice Monitor k závěrečnému doplnění oznámení,
- jde o závažný případ, kdy fakta budou podle našeho uvážení hodnověrná a plně dostačující k
zahájení trestního, občanskoprávního či správního řízení a tyto fakta budou dostatečně kryta shromážděnými důkazy nesporné důkazní síly a kvality; v takovém případě vyzveme před podniknutím příslušných právních kroků oznamovatele výzvou, uveřejněnou u příslušného údaje o registraci jeho oznámení v rubrice Monitor k závěrečnému doplnění.
Proč tato procedura? Samozřejmě nechceme doplňovat práci Policie ČR, chceme se jen vyhnout zneužití naší organizace.
Aktuálně
Členské státy EU, včetně České republiky, mají nyní 2 roky na transpozici této směrnice do českého práva. Bude to napínavé, zejména pak v Poslanecké sněmovně. Situaci budeme sledovat..
Vláda se bude zabývat návrhem zákona o ochraně oznamovatelů. Ze všech dosavadních pokusů o regulaci této důležité oblasti jde zatím o nejlepší a nejkomplexnější návrh. Jak to dopadne tentokrát?..
